Bulut Teknolojilerinin İşletmeler İçin Avantajları

Hem dünyada hem de ülkemizde bilgi teknolojilerini kullanmadan işletmelerin bulundukları sektörlerde rekabetçi olabilmesi düşünülemez. Düşük maliyet, verimlilik, geniş coğrafyada hizmet, esneklik ve hız gibi küresel rekabet koşullarına uyabilmek için küçük veya büyük fark etmeden tüm günümüz işletmeleri bilişim teknolojilerine bütçeleri oranında yatırımlar yapmakta ve bu teknolojileri en verimli şekilde kullanmayı amaçlamaktadır.

Ancak işletmelerin kullandığı donanım, yazılım ve servisler yaygınlaştıkça daha karmaşık bir hal alması, buna bağlı olarak ta yönetim ve bakım maliyetlerinin artması ve zorlaşması işletmeleri mali ve insan kaynakları açısından zorlamaya başlamaktadır. İşletme yöneticileri rekabet için bilgi teknolojilerinin bir zorunluluk olduğunu bilse de bu karmaşa ve verimsizlik ortamı bu yatırımların gerekli olup olmadığını sorgulatmaya başlamaktadır.

İşte bu noktada BT teknolojileri için büyük yatırımlar yapmak ve bunu yönetecek altyapıyı kurmak yerine bu hizmetleri veren merkezi hizmet sağlayıcılardan temin edilmesi fikri ortaya çıkmıştır. Bu şekilde hem işletmeler ihtiyaç duydukları yazılım ve servisleri sorunsuz şekilde kullanabilecek hem de bu işin bakım-yönetim ve sürdürülebilirliğini alanında uzman başka bir şirkete bırakmış olacaklardı. İşte bu değişime bulut bilişim veya cloud computing ismi verilmektedir.

Bulut bilişim özetle kullanıcıların hesaplama, depolama ve uygulama ihtiyaçlarını hiçbir alt yapı yatırımı ve teknik bilgi gerektirmeden internet üzerinden erişmesini sağlayan bir modeldir. Bulut teknolojilerine bilenen örnek olarak Google servisleri gösterilebilir. Örneği açmak gerekirse Kullanıcıların e-mail hizmetlerinden faydalanmak için bilgisayarlarına mail istemci programı yüklenmesi, bu yazılımların yeni sürümlerinin takibi ve lisanslanması yerine Gmail hizmeti ile işletmenizde çalışan personelinize sadece kullanıcı adı ve şifresi ile sorunsuz bir e-mail hizmeti sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde çalışanların ortak bir depolama çözümünün olması ve çalıştıkları belgeleri birbirleri ile paylaşabilmesi için artık karmaşık BT yatırımlarına gerek duymadan bulut servislerinden alacağınız birçok alternatifi bulunan depolama çözümleri ile bu hizmeti sorunsuz olarak işletmenize kazandırabilirsiniz.

Bulut teknolojilerinin ülkemizde geliştirilen yazılım ve hizmetlere entegrasyonu sayesinde yukarıda belirtilen avantajlardan artık Türk işletmeleri de rahatlıkla faydalanabilmektedir. Firma yöneticileri ve beyaz yakalılar bulut bilişimin sağladığı “ofisiniz her zaman yanınızda” sloganına uygun olarak ofis dışında tüm rapor, veri ve belgelere kolayca ulaşabilmektedir. Mobil uygulamalarında bu teknolojiye hızla uyum sağlaması ile artık bu işlemler için bir bilgisayara dahi ihtiyaç olmamaktadır. Cep telefonu veya tablet ile iş yerinde kullanılan ERP, Muhasebe, CRM gibi uygulamalara rahatlıkla erişebilir ve ofis dışında da rahatlıkla çalışılabilir duruma gelinmiştir.

Bulut bilişim sayesinde çalışanlar işlerini daha esnek ve kesintisiz hale getirirken firmalarda ölçeklenebilir donanım ve yazılım hizmetleri satın alarak BT altyapılarını daha uygun maliyetlerle daha verimli hale getirebilmektedir.

 

Önceki İçerikÜretim Yönetim Sistemeleri – Endüstri 4.0 Faydası   
Sonraki İçerikBüyülü Zeka 4.0
2004 Yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Küçük yaşlardan beri bilgisayar ve programcılığına olan ilgim nedeni ile okuduğum bölüm üzerine çalışmayı hiç düşünmedim. 2005 yılında Simge Teknoloji firmasında network yapıları uzmanı olarak işe başladım. Network sistemlerinden gelen dataları raporlayabilmek ve analiz edebilmek için amatör olarak analiz ve raporlama programları yazmaya başladım. 2007 yılında kendi sektöründe Türkiye lideri olan bir firmanın talebi ile üretimden satışa firmanın tüm iş süreçlerinin takibini yapacak bir ERP projesinde takım lideri olarak yeni bir projeye başladık. Bu proje sürecinde; üretim süreçlerinin analizi, sevkiyat süreçlerinin analizi, finans yönetimi başta olmak üzere bir işletmedeki tüm süreçler hakkında ciddi bir bilgi birikimi edindim. Teknolojin gelişmesi ile birlikte işletme içerisinde local olarak çalışan uygulamaların önce web ortamında çalışması ve daha sonra mobil cihazların yaygınlaşması ile mobil uygulama talepleri ile geliştirdiğimiz iş yazılımlarının web ortamında veya mobil uygulama olarak çalışabilmesi için yeni projeler ve teknolojiler üzerinde çalıştım. 2018 yılında Mert Yazılım’da yazılım uzmanı olarak göreve başladım. Mert yazılımda masaüstü platformda çalışmak üzere geliştirilmiş uygulamaların web veya mobil tabanlı versiyonlarının geliştirilmesi sürecinde çalışıyorum.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi giriniz