E-Dönüşüm

E-Dönüşüm ; E-Fatura, E-Arşiv, E-Defter, E-İrsaliye Ve E-Mutabakat İle Zaman Tasarrufu Ve Tasarruf Zamanı.

E-Dönüşüm Nedir?

Basit bir anlatım ile E-Dönüşüm ; Firmanın mali işlemlerinin dijital ortamda gönderimi ve saklanmasıdır. Evrak teslimi ve tebliğinde hız sağlar, evrak basımını ortadan kaldırarak, israfı önler.

• E-Fatura : Mali ve hukuki olarak, fatura işlemlerinin herhangi bir fiziksel basım olmadan, dijital ortamda gönderimi ve kabulüdür. Dijital ortamda gönderimi yapılan bir fatura, kağıt faturanın tesliminde yaşanan süre kaybı, basım, teslimat ve kağıt masraflarını sıfırlar. Dijital ortamda faturanın iletimi anında gerçekleşir. Satış işleminin yanında, alım işlemlerinde de E-Fatura kullanımı ile tasarruf sağlanır.

• E-Arşiv : Tüm faturalarınızın, E-Fatura sistemine kayıtlı olmayan müşterilerinize dijital ortamda (E-Posta olarak) teslimatınızı gerçekleştirir.

• E-Defter : Türk Ticaret Kanunu’na göre tutulması gereken resmi defterlerin, kağıt üzerine basımlarında harcanan basım süresi, yazıcı kartuş ve kağıt maliyetleri düşünüldüğünde, birkaç dakika içerisinde hiçbir basım olmadan dijital ortamda Gelir İdaresi Birliği’ne iletimi sağlanan bu yöntem her açıdan firmanıza avantaj sağlayacaktır. Ayrıca kağıt üzerine basımı yapılan defterlerin saklanılması zorunluluğundan kaynaklı dosyalama harcamaları ve dosyalamalara harcanan zaman ile yer kaybını önler.

• E-İrsaliye : Ürün sevkiyatlarında, taşınan ürün ile iletilen kağıt irsaliyenin, dijital ortamda gönderimi sağlanır ve herhangi bir denetlemede dijital ortamdan erişim kolaylıkla sağlanır.

• E-Mutabakat : BA-BS ve cari mutabakatların, kağıda basılı olarak ya da faks ile gönderiminin önüne geçilerek, ERP sisteminde kayıtlı cariye ait ilgili kişilere mutabakatın dijital ortamda onaylanabilir ya da sebebi belirtilerek red edilebilir halde iletimi sağlanır, böylelikle kağıt basımının önüne geçilerek kargo/faks masrafları sıfıra indirilir.

ERP sisteminizin E-Dönüşüme hazır olduğundan emin olunuz. VUK’na göre zorunlu mükellefiyet olmanız durumunda ya da gönüllülük esası ile, E-Dönüşüm’e siz de entegre olun.

Önceki İçerikBig Data Nedir
Sonraki İçerikMES Çözümlerinin Arkasındaki Teknik Destek
2002-2009 yılları arasında bilgisayar donanım ve finans personeli olarak farklı firmalarda görev yapmamın ardından, Mert Yazılımda 2010 yılı itibarı ile görev almaya başladım. Firma içerisinde 2010 – 2015 yılları arasında “ERP Danışmanlığı”, “Muhasebe Danışmanlığı”, “Veritabanı Analistliği” ve “Rapor Geliştirme” uzmanı olarak görev aldıktan sonra 2015 yılından itibaren görevime “Bayi Danışmanlığı”nı da ekleyerek devam etmekteyim. Üretim süreçleri ve finans/muhasebe faaliyetleri üzerine yaptığım çalışmalar, veritabanı ve raporlama araçları üzerindeki yetkinliğimle ERP süreçlerinde fiziki ve mali ihtiyaçlarınızda yanınızdayım.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi giriniz