ESD (Elektrostatik Deşarj)

Bir elektronik kartı tamir etmeye başlamadan önce alınması gereken bazı önlemler vardır.

Bu alınması gereken önlemleri ortaya çıkaran problem konu başlığında anlatıldığı gibi ESD yani ELEKTROSTATİK DEŞARJ insan vücudunda bulunan akımı düşük, voltajı yüksek sürtünme ile oluşan statik yüktür. Bu insan vücudunda bulunan yükler elektronik kartlara zarar verecek kadar yüksektir. Bu özellikle programlanabilen kompanentleri bozabilecek yüklerdir. Tamir ile uğraşan arkadaşlar bu tip sorunlarla sık sık karşılaşmaktadır. Arızalı kartla sağlam kartı kontrol etmek için bu Elektrostatik deşarj yöntemlerini hiçbir önlem almadan kartlara dokunulduğunda sağlam kartında bozulabileceği ile karşılaşılabilir. Yani vücudumuzda bulunan antistatik elektriğin karta dokunma anında bu yükün karta akacağından kartın büyük bir olasılıkla arızalanması veya zarar görmesine  sebebiyet verir.

Aşağıdaki listede kompenent ürünlerin bu yüklere karşı duyarlılıkları verilmiştir.

 

Aşağıdaki listede de nemli ortamda insan vücudunun bu yükleri depolaması verilmiştir.

Bu durumlardan kaçınmak için çeşitli yöntemler vardır.

Bunlar şöyledir…

Bu tür ESD bileklik kullanarak vücudumuzu toprağa bağlamak bu tür yük durumlarında karta zararlı yükleri toprağa atmak, deşarj etmek.

 

 

 

Bir diğer yöntemlerden biri olan:

Sürekli toprağa bağlı kalmamak için kablosuz bir ESD bileklik veya resimde görüldüğü gibi ESD deşarj ünitesini kullanmak gereklidir.

 

 

 

 

Bir diğer yöntem şeklide:

Burada da kullanacağımız masalarında bu ESD ürünlerle kaplı olmasına dikkat etmeliyiz. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi masalarımızı da toprakla deşarj etmeliyiz.

Kullanılan malzemelerde ESD yönetmeliğine uygun olmalıdır. Aşağıdaki resimde de örnek ürünler mevcuttur.

İyi çalışmalar…….

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi giriniz